Esterbrook J – elegantní Američan s páčkou

Už před nějakou dobou mne na eBay zaujala barevná škála drobných per s páčkovým plnicím systémem. Nakonec jsem měla tu možnost si v ČR sehnat Esterbrook J v černé barvě, která je sice se stříbrnou nejdecentnější, přesto však pero nevypadá nudně.

Firma Esterbrook byla sice založena v USA, ale ve dvacátých letech se přestěhovala do Anglie, odkud pochází i toto pero. Model se vyráběl ve třech velikostních variantách – malý SJ, standardní J a velký LJ. Moje by mělo být právě to střední, tedy klasický model. Na výšku s víčkem měří dvanáct centimetrů a vyrobeno bylo v 50. letech minulého století.

Vršek víčka a spodek krytu pera zdobí zelené kameny zasazené v prstenci. Příjemně doplňují nadvládu černé a stříbrné. Hranatou sponu zdobí název pera, víčko je ještě ozdobeno trojstupňovým prstencem. Nejdůležitější částí na krytu těla pera je páčka, kterou se vevnitř stlačuje kovová lištička, která pak buď smršťuje, nebo roztahuje gumový vak, do kterého pero pojímá inkoust. Dovnitř čerpacího systému se tedy při běžných okolnostech nepodíváme. Páčkový systém ale považuji za jeden z nejpříjemnějších, protože se nedočkáte žádného mačkání, kroucení nebo tahání pístu, prostě zvednete páčku, ponoříte hrot do lahvičky s inkoustem, necháte položit páčku a je načepováno.

Hrotem je iridiový a k celkovým rozměrům pera nápadně dlouhý Esterbrook 9550, který mírně škrabe, ani u nekvalitnějších papírů to není však žádná nepřekonatelná obtíž. Stopa pera je příjemně mokrá, šířku bych přirovnala k evropskému F hrotu. Nemá problém hned psát, což je na případných cestách velmi důležitým faktorem, podle nějž si vybírám pera do menšího pouzdra, které téměř nonstop nosím v tašce. Větším prstům by však mohla dělat potíže velmi krátká úchopová část. I přes velký počet kovových doplňků je pero celkem lehké.

Musím přiznat, že i když hrot občas zaškrabe, beru si do ruky toto pero hned od prvního seznámení velmi ráda a často, hlavně pro psaní poznámek a postřehů během všedních dní, ale i při večerním psaní dopisů.

Toto pero seženete spíše na eBay v cenovém rozmezí několika tisíc korun, podle stáří, zachovalosti a funkčnosti. Barev k výběru je opravdu celá řada, viděla jsem v nabídkách pera zelená, stříbrná, modrá, červená a i oranžová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *