InkJournal – pořádek musí být

Pokud se vaše sbírka inkoustů postupem času rozroste z několika lahviček na několik desítek, je čas katalogizovat. Můžete k tomu použít libovolný sešit s dobrým papírem a zvolit systém „urob si sám“, nebo koupit jednu z nabízených alternativ. K mání jsou speciální kartičky anebo zápisníček, přímo předtištěný pro vzorky. Jeden takový si přiblížíme dnes.

Už když navštívíme stránky https://www.inkjournal.com/ je na první pohled jasné, že tam to inkousty žije. K mání jsou buď evidenční kartičky, nebo zápisník, případně i vzorky inkoustů na ozkoušení, které posílávali i Gouleti. Pokud chcete veřejnosti prokázat, že jste opravdu blázen do klasického psaní, jsou k mání i trička.

Zápisníček, který je předmětem této recenze ovšem na stránkách nenajdete, jde evidentně o starší verzi. Princip současného, který je v e-shopu nabízen, je ale pořád stejný, jen se jedná o jeden osmdesátistránkový zápisník. Na první pohled se mi líbí víc ta moje verze, protože kresba pera chystajícího se smočit hrot v lahvičce inkoustu je překrásná.

Sešitky kapesní velikosti jsou tři, každý o dvaatřiceti stranách. Na prvních dvou je „obsah“ a pak už následují samotné evidenční listy. K sešitku je přiložena i kartička s „návodem k použití“, což mi přijde ne tak užitečné (pochopit co kam dát nedá takovou práci) jako roztomilé. Zapíšete datum, jméno inkoustu, název pera, šířku hrotu a pak už jen testujete. Tekutost, sytost, stínování, máte k dispozici okénko pro vzorek inkoustu, testovač doby zasychání a trochu čtverečků pro osobní koment. Na rubovou stranu můžete připsat další poznámky.

Bohužel kamenem úrazu u tohoto zápisníčku je papír. InkJournal má totiž velmi výrazně savý papír a tak je test vlhkosti inkoustů naprosto nemožný, protože se linka hned vpije. Navíc je na rubu vidět, že širší hroty a mokřejší inkousty zkrátka propíjejí. To mi přijde u zápisníku, který má být připraven na vyšší množství inkoustu, hrubá, neomluvitelná chyba. Osobně tedy radím si koupit třeba Rhodii nebo Oxford, případně Bullet Journal od Leuchtturm 1917, pohrát si trochu s tužkou a pravítkem a udělat si katalog inkoustů na papíru, který si vaši pozornost zaslouží.

Cena zápisníčku je deset dolarů, u nás se k němu nedostanete, takže buď je možné zneužít nějakého přítele v Americe, nebo jak jsem psala výše, udělat si tzv. DIY verzi. Vzhledem k výtkám k (ne)kvalitě papíru však doporučuju druhou možnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *