Krchovský&Štorm: Nekonečné diárium – špetička dekadence pro celý rok

Výběr diáře na další rok je dost zapeklitá činnost a jelikož se portfolio tradičních i netradičních výrobců stále rozšiřuje, člověku z toho jde často hlava kolem. Když jsem koncem října v jedné z literárních skupin našla avízo na toto velmi neobvyklé dílko, rozhodla jsem se, že právě tento „demotivační diář“ mne bude provázet rokem 2018.

Přiznám se, že jsem mírně alergická na všechny ty motivační diáříky od úspěšných youtuberek, které jsou jen vyvařenou esencí falešných heslíček a tlakem na „naprosto dokonalý život, muck“. Samozřejmě nemusí být takové všechny, takový Doller vypadá dost střízlivě, a to i v růžové barvě. Taky musím dodat, že nejsem úplně velkou fanynkou poezie, ale i tak mne první náhledy do tohoto diária doslova „chytly za chlopeň“. A když mi konečně knížka přišla domů a já měla možnost si ji ohmatat naživo, nadšení vzrostlo.

Jelikož je nakladatelství Host domácí stájí J.H.Krchovského, který je nejmladším samizdatovým básníkem, toto diárium nemohlo ani nikde jinde vyjít. A je to dobře. Svazek je totiž nadmíru vymazlený. Přijde vám zabalen, tudíž budete mít jistotu, že vám ho nikdo jiný neměl šanci otlapkat a taky si ho sami odpaníte. Desky jsou tvrdé a matné, vyvedeny v imitaci látky a opakující se vzor „nekonečné ruky“ je vytištěn metalickou barvou. Jištění gumičkou a šedá záložka jsou samozřejmostí. Přední desku zdobí i oválný reliéf, do kterého si můžete vlepit samolepku se svým jménem nebo případně nechat tajemně anonymní. Ono to totiž tolik nevadí, neboť vzadu máte kolonku pro uvedení osobních údajů v případě ztráty.

O vizuální stránku věci se postaral grafik a typograf František Štorm, jehož práce jsou ponejvíce spojeny s česky vydanými sebranými spisy H. P. Lovecrafta. K neradostným Krchovského veršům se jeho obrazy hodí náramně, jsou groteskní i magicky podmanivé a třeba výjev pro měsíc říjen bych si klidně pověsila doma na zeď. Štormovy grafiky otevírají každý měsíc roku, Krchovského báseň nás čeká na jeho začátku a konci.

Jenže diář má být hlavně spolehlivým služebníkem po celých tři sta pětašedesát dní, a i to kniha splňuje na výbornou. První překvapení může nastat poznáním, že v diáriu nejsou dny. Je to ale logické, tato kniha má být aplikovatelná na kterýkoliv rok. Kolonky pro každý den jsou velkoryse široké, na každé stránce jsou tři. Konec měsíce je opatřen i stránkou na poznámky.

Do útrob diáře byl zvolen papír Munken Print Cream 18 100g, a až na drobné vláskování s ním i širší a mokřejší hroty mých plnicích per nemají žádný problém. Papír je krémový, není extrémně přehlazený a svou funkci plní tak jak má.

V e-shopu Hostu získáte knihu za 283,- Kč čili o padesát korun levněji než v knihkupectví a dobré duše z Hostu jsou tak velkorysé, že si ani neúčtují poštovné.

Hledáte-li diář, který naprosto vybočuje z běžné produkce, tento kousek je pro vás jako stvořený. Navíc přímo na stránkách Hostu máte na prolistování pár stránek což by mohlo váhavým střelcům pomoci v rozhodování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *