Paperblanks Embellished Manuscripts – kus umění do každé tašky
Zápisník. Tenhle pojem může vyvolat mnoho pozitivních, či negativních asociací. Většina lidí si pod pojmem zápisník představí měkký bloček, nejlépe s kroužkovou vazbou, maličkého formátu a za pár kaček. Ale zápisníky nejsou jen kapesní, nejsou jen kroužkové a nejsou jen produktem pásové výroby. Zápisníky mohou být jedinečné a to ještě předtím, než do nich začnete něco vpisovat. A jedněmi takovými jsou zápisníky firmy Paperblanks.

Mladičká firma Paperblanks (je na trhu přes dvacet let) si zakládá na preciznosti a ruční práci. Navíc podporuje fůru skvělých institucí (třeba Lékaře bez hranic, nebo Nadaci pro kanadské stromy), kterým přispívá z dobrovolného placení uhlíkové daně. Nejen tedy, že krásné věci vyrábí, ale i krásné věci podporuje.

Ale hlavně má naprosto skvělé designové řady, jako třeba Autumn Symphony, William Morris, či v tomto článku probírané Embellished Manuscripts. Jejich výrobky jsou k dostání nejen v podobě klasických zápisníků tří velikostí (Mini, Midi, Ultra), ale i diářů, reportérských zápisníků, desetiletých plánovačů… prostě na výběr bylo, je a bude.
¨
Proč jsem se ale zamilovala právě do Embellished Manuscripts?

Protože je to řada inspirovaná význačnými umělci i jinými osobnostmi lidských dějin. A protože je tak nádherně zpracovaná, že si zaslouží pozornost.

Osobně jsem si vybrala velikost Ultra, která už se rozměry podobá skutečné knize.

Pro začátek jsem si vybrala zápisníky „William Blake“ a „Edgar Allan Poe“. Uchvátila mne jejich barevná kombinace. Zatímco „Blake“ je tmavorůžový s černým písmem, „Poe“ je vínový se zlatým písmem. Oba dva zápisníky mají na přední desce reprodukci zápisků dotyčných autorů a na překladu, který kryje necelou polovinu zápisníku, pak svisle položenou signaturu autora. Překlad je magnetický, takže se jen tak sám neotevře. Tento formát je stejný i pro další zápisníky z této řady. Jen barevné mutace se liší. „Victor Hugo“ je například ohnivě oranžový, „Florance Nightingale“ popelavě bílá, „William Wordsworth“ modravý.

Všechny ozdobné segmenty, ať už se bavíme o textu na deskách, ornamentech na hřbetu zápisníku, nebo ozdobných vzorech v rámečcích, jsou mělce vyryté přímo do matného obalu. Vnější ozdobný rámeček je na přední i zadní straně desek knihy metalický. U mnoha zápisníků této edice je i metalickým písmem reprodukce textu a samozřejmě i podpis.

Na zádech knihy najdeme jméno autora spolu s rokem narození a úmrtí. Na zlaté předsádce vpředu najdete název výrobce a řady, vzadu máte napsané i stručné info o autorovi. Německy, francouzsky, italsky, španělsky, japonsky a samozřejmě anglicky. A ještě další bonus navíc – na straně zadní předsádky, přiléhající k deskám zápisníku, máte slušivou papírovou kapsičku.

Ale nejdůležitější věc je přeci jen třeba otestovat uvnitř a to vlastnosti samotného zápisníku. V něm máme ke psaní k dispozici 144 stran, zajistitelných saténovou látkovou záložkou. Papír od Paperblanks není tak bělostný a hlazený jako například od Oxfordu (který považuji za nejlepší papír na českém trhu). Vy s propiskou problém nebudete mít vůbec, ale co když do něj budu chtít psát perem? Jak se bude papír chovat? Nebude moc krvácet? Nebude moc prosvítat?

Papír začal krvácet jen trochu a to při použití toho nejmokřejšího hrotu, který mám u pera Montblanc Classic. Jiné hroty velikostí s papírem problém neměly. Prosvítavost určitá je, vidíte, že jste na druhou stranu něco napsali, ale v pozdějším čtení textu to extrémně rušit nebude.

Samozřejmě si ale za tuhle parádu zaplatíte. Cena zápisníku je kolem 400,- Kč za formát Mini, necelých 500,- Kč za Midi a přes 560,- Kč za Ultra.

Embellished Manuscripts jsou nádherné zápisníky, ale vy, kdo píšete plnícím perem, se jim musíte ohledně psacího nástroje přizpůsobit, hlavně co se síly hrotu týče. A ti, kdo se přizpůsobovat nechtějí, musí hledat jinde.

2 odpovědi na “Paperblanks Embellished Manuscripts – kus umění do každé tašky”

  1. „Embelished manuscripts“ miluju 🙂 mám doma Gitanjali ve velikosti Ultra, a až ji dopíšu, bude další deníček Proust 🙂 . Na další rok jsem si vyhlédla diář Lewis Carroll – velikost midi, rozložení verso. Jen je škoda, že u Paperblanks musí člověk s diářem na leden 2019 počítat už v červenci 2018, jinak mu všechno vyprodají 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *