Pár slov o dostupnosti aneb sypání soli do otevřených ran (1) – plnicí pera

V dnešním článku se budu věnovat plnicím perům, která stojí za pozornost, ale nejsou dostupná v ČR. Jejich dovoz buď znepříjemňuje zaoceánská přirážka nebo rovnou nemožnost z dotyčného obchodu importovat k nám. Naštěstí se velká část uváděných značek dá sehnat v evropských e-shopech a tak se žal trochu tlumí. Snažila jsem se vybrat výrobce, jejichž pera jsou cenově dostupná i pro průměrně vydělávajícího jedince.

TWSBI

TWSBI

Začneme tchajvanským výrobcem, jehož absence na českém trhu mne mrzí asi nejvíc, protože jde o velkokapacitní, cenově velmi příznivá pera s velikou oblibou mezi zákazníky. TWSBI vyrábí jen hrstku modelů – Classic, Diamond 580, Diamond 580 AL (v mini a standardní velikosti), Eco a Vac. Svoje zákazníky si získává tím, že vyrábí časově omezené barevné mutace (ponejvíce u modelu Diamond AL a AL mini), pera osazuje kvalitními německými hroty Jowo a nabízí zajímavou škálu šířek hrotů plus zpracování z kvalitních plastů. Jako poslední krok zvolilo TWSBI inovaci, kdy na trh vypustil model Eco – T, které tvarově vylepšuje již osvědčený koncept původního Eca. Dobrou zprávou je, že je dostupné v Evropě, ať už v Polsku například u www.f-pen.pl nebo v Holandsku u https://www.lacouronneducomte.nl/ a určitě je na starém kontinentu ještě víc prodejců, kteří TWSBI mají v nabídce.

Conklin

Conklin

Sedm typů per plus limitované edice – to je portfolio, které nabízí americká firma Conklin. Sice má v logu rok založení 1898, ale není to ta samá firma, jako na začátku. Původní končí v polovině padesátých let, následovník vzniká až po roce 2000. I tak jsou to pera velmi oblíbená, hlavně modely Duragraph a All American, jako poslední si srdce psavců získala limitovaná číslovaná edice Duraflex. Krom toho nabízejí i pera Mark Twain s obloukovým plněním, což je mechanismus, který už je v současnosti velmi málo k vidění a jen podtrhuje retro smýšlení výrobce. Jejich plusy jsou příznivá cena klasických typů, využívání krásně vzorovaných akrylátů a opět příjemná nabídka šířek hrotů včetně kaligrafických. Mé srdce zaplálo pro oranžový All American a tak doufám, že letos obohatí moji sbírku, i když budu muset nakupovat u přespolních, což ale naštěstí díky tolika lidmi nenáviděné Evropské Unii půjde bez problému.

Edison

Edison

Ještě bohatší nabídku má opět americká firma Edison, založená roku 2007. I přes takové obchodní mládí si Edison získal velkou popularitu, a to opět díky velmi rozmanitým barvám svých per, dobrým hrotům a výrobkům se zabudovaným čerpacím mechanismem za rozumnou cenu. I Edison se dá sehnat v Evropě u různých prodejců, například v mém oblíbeném holandském obchodě, takže úplně bez šance člověk není, jen tam najde pouze základní modely. Edison Vám sice dokáže v mnoha ohledech personalizovat dotyčné pero na velmi zajímavou úroveň, od hrotů po klasické psaní až po potřeby psaní ozdobného, mnoho těchto možností je možných objednat jen na stránkách výrobce, mezi klasické prodejce se vůbec nedostanou. Portfolio hrotů je také štědré i co se materiálů týče, můžete si koupit pero s obyčejným ocelovým hrotem až po variantu z osmnáctikarátového zlata. Samozřejmě si za to zákazník ale náležitě připlatí. Mně osobně se moc líbí tahle jantarová varianta.

Karas Kustoms

Karas Kustoms

V Americe, co se týče domoviny zmiňovaných značek, se zdržíme ještě déle. Firma Karas Kustoms vyrábí prioritně kovová pera, ať už z klasické oceli nebo mosazi či mědi a drží se pravidla, že méně znamená více. Nabízí tři typy per, ale v mnoha barevných variantách. Hrot si v základu můžete vybrat buď ocelový nebo titanový. Druhý zmiňovaný ovšem cenovku pera navýší o čtyřicet dolarů. Základní kolekce od KK se cenově potuluje mezi osmdesáti až sto pěti dolary, což je cenovka, která je opět zahrnuje do kategorie velmi přístupných per i pro běžného smrtelníka. Přímo na stránkách výrobce je portfolio nabízených věcí mnohem zajímavější, krom klasických per jsou opět k mání tzv. signature pens, kde je nabídka hrotů setsakra štědrá. Už v základu se takové pero vyhoupne nad sto šedesát dolarů, výběr hrotu opět může cenovku nafouknout. Co se mně osobně na KK perech líbí je ten nepokrytě industriální design, který korunují dva masivní šroubky, které přichycují sponu k víčku a pěkné gravírování. Krom klasicky vzrostlých per se dají koupit i kapesní varianty nebo s tzv. stonewashed povrchovou úpravou, která se používá třeba i u džín – prostě dotyčnou věc vyperete s kameny. Není ani problém dokoupit nějakou součástku, která se pochroumala nebo totálně poničila. Bohužel v Evropě jsou Karas Kustoms pera zatím nedostupná a pokud chcete přeci jen jeden kousek vlastnit, doporučuji přímo e-shop výrobce.

Tactile Turn

Tactile Turn

Na model Gist jsem pěla ódy tady a na mém názoru se nic nezměnilo. Původně kickstarterový projekt se rozrostl ve velmi sympatického výrobce per s jasnou myšlenkou praktických, nepřezdobených per pro odolné lidi. Tactile Turn získává body hlavně kombinovatelností různých materiálů jak na těle pera, tak co se týče hrotu.

Noodler´s

Noodlers

Malá americká manufaktura vyrábějící jak pera, konkrétně čtyři typy (Ahab, Konrad, Nib Creaper a Neponset) a velkokapacitní inkousty zahrnující jak klasické barvy, tak specialitky jako inkoust viditelný pouze pod UV lampičkou. Krom krásných akrylátů, které Noodler´s používá pro výrobu, jsou tato pera velmi žádaná kvůli tzv. flex hrotům, po kterých lidé šílejí už pěknou řádku let. Model Ahab je velmi levný (lehce nad dvacet dolarů), ale dle referencí mých přátel je jeho flex hrot dost tuhý a pro komfortnější hrot se člověk musí poohlédnout po dražších modelech, nejlépe po Neponsetu. I tak může být koupě sázkou do loterie, protože se může stát, že pero nebude psát dobře nebo nebude psát vůbec. Což by byl při dovozu z Ameriky dost troufalý risk, ovšem Noodler´s je v nabídce britského Purepens.com a cenová investice by nemusela tolik bolet, jen by si měl člověk pospíšit, protože po Brexitu to bude asi větší svízel. Ale upřímně – pokud hledáte fakt dobré pero s příjemným flex hrotem, Noodler´s je ověnčený dost neopodstatněným hype a bude lepší pátrat u jiných výrobců.

BENU pens

Benu

Pokud máte rádi fazety a flitry, bude pro vás nabídka ruského výrobce BENU Pens rájem na Zemi. V nabídce tohoto výrobce jsou čtyři typy, a to fazetová Briolette, Chameleon, Essence a trpasličí Minima, všechny doutníkového tvaru plus kónické Supreme. Cenově se pera pohybují od padesáti devíti do sto šedesáti devíti euro za kus. Dle recenzí zahraničních penvlogerů jsou funkčně velmi solidní, ale co se týče designu, je jim často vytýkán malý hrot a tenký úchop vzhledem k masivnímu zbytku pera. Nejmenší kontrast v tomto vidím u kapesní Minimy. Celkově tato pera vnímám jako roztomile nevkusná, což však neberte jako zápor, pokud se někomu z mých čtenářů zalíbí, jen do toho, navíc k modelu Briolette je možné si dokoupit za pětadvacet euro svítící podstaveček. Opět v tomto odkážu na mé oblíbené Le Couronne du Comte.

Monteverde

Monteverde

Opět americká firma, která nabízí opravdu velmi bohatou škálu typů, od decentnějších po veselé barevné. Za velmi povedenou považuji kolekci věnovanou významným horám světa, elegantní Invincii nebo odvázanější Regattu či superlevnou transparentní Monzu. Bohužel v Evropě se Monteverde shání hodně svízelně. Už měsíce toužím po modelu Impressa v bílomodré mutaci, která se však už pomalu vyprodává a za konkrétními nabídkami je nejlepší zajít na eBay.

Fountain Pen Revolution

FPR

Pokud jsem haněla flex hroty u Noodler´s, je fér nabídnout adekvátní alternativu. Tím je model Himalaya od indického výrobce se zkratkou FPR. Ne, že by k mání nebyly ještě další modely jako třeba levný Jaipur či decentní Darjeeling, ale přeci jen Himalaya vypadá lépe, a i když stojí víc než Jaipur, pořád má velmi příznivou cenovku osmadvaceti euro. Největší devize je však v možnosti si za pouhá tři eura poručit velmi slušný flex hrot, určitě mnohem pružnější než u Noodler´s Ahab. Himalaya se navíc vyrábí jak v syrově ebonitových verzích, tak v barevnějších, akrylátových. U Le Couronne du Comte je navíc úžasná možnost si pořídit Himalayu za poštovné standardně náležicí inkoustům a zápisníkům, jen ji nedostanete v krabičce. Ovšem flex hrot jde samozřejmě přikoupit i k levnějšímu Jaipuru.

Pera pro lidi luxusem posedlé

Vždycky mne pobaví popisky prodejců per, kteří dokážou jako luxusní označit něco, co do této sorty opravdu nepatří. Pokud máte přeci jen prostředky udělat si radost nějakým luxusnějším kouskem, níže uvedu pár značek, kde se takové úrovně dočkáte. No a my s prázdnějším měšcem se můžeme aspoň drobátek pokochat.

Pera s tzv. maki-e úpravou povrchu, což je starodávná japonská tradice, jsou neskonale drahá a neskonale krásná. Za zmínku určitě stojí AP Pens, takto upravené kousky od Sailoru, případně urushi od Faggionata a další a další možnosti, kterých jsou po internetech mraky. Stačí zadat do vyhledávače heslo „maki-e“ a „urushi“. A jak se takové maki-e pero vyrábí? Koukněte sem. A recenze na jeden takový kousek čeká zde.

Lidé jsou často naprostí blázni do limitovaných edic. V tomhle je určitě nejnápadnější Montblanc, který věnuje své limitky různým osobnostem od literárního, politického přes hudební svět a dál. Některé se povedou, některé ne, ale to už záleží na vkusu každého člověka. Bezesporu barevně nejbláznivější speciální edice je věnovaná Beatles, limitka je decentnější a mnohem, mnohem dražší. Speciálky se většinou na trhu drží déle, limitky jsou časově ale více kusově omezeny. Zajímavé kousky vypouští do světa i italské Visconti, limitované edice vycházející z modelu Homo Sapiens jsou velmi krásné. Velmi pěkné má i německý Pelikan, například řada věnující se divům světa je opravdu neskonale půvabná. A taky pěkně drahá.

Montblanc Miles Davies

London Fog

Zatímco Visconti můžeme označit jako Ferrari ve světě per, a německý Montblanc budeme přirovnávat k Mercedesu, David Oscarson je nefalšovaným Rolls Roycem. Superdrahá a superluxusní, to jsou pera od tohoto výrobce. Nejlevnější modely seženete od dvou tisíc dolarů, nejdražší za cenu solidního domku. Taková pera jsou už hlavně díky použitým materiálům investicí do budoucna než psacím nástrojem, ale i svou základní funkci by měla zastávat na výbornou.

David Oscarson

Stejně jako pera, tak i inkousty u nás nejsou dostupné v takové šíři, jaké by mohly a této tematice se budu věnovat v dalším díle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *