Pár slov o dostupnosti aneb sypání soli do otevřených ran (2) – inkousty
Co se týče sortimentu inkoustů do plnicích per, dávno nejsme závislí na čtyřech barvách od Koh-I-Nooru, přesto je tu pár položek, které v ČR chybí, či jsou zatím k mání jen v omezeném počtu. Pojďme se tedy podívat na značky, které v naší kotlině nekoupíte, ale po přečtení článku určitě moc budete chtít.

Monteverde

Stejně jako pera této značky, ani inkousty u nás zatím nejsou k mání a je to veliká škoda, už jen kvůli jejich setům deseti lahviček, které jsou pojmenovány po emocích, drahokamech nebo můžete psát s řadou Noir, která nabízí inkousty tmavších barev. Kdo by tak nechtěl zaznamenávat písmena a věty třeba s modrou mírumilovnou barvou nebo vášnivou burgundskou? Hezké je, že se dají tyto inkousty koupit jak v sadě, tak zvlášť. V Evropě je mají u mých oblíbených La Couronne du Comte.

Noodler´s

Americké inkousty Noodler´s jsou oblíbené pro svůj velký objem, pěkné barvy, které zahrnují dokonce i barvu viditelnou pouze pod UV lampou a velmi příznivou cenovku. U nás sice pár kousků najdete v papírnictví Kaš-mi-daš, ale sortiment tam není kompletní. Jejich černou, zvanou Heart of Darkness vřele doporučuji, protože to je ta nejlepší černá, jakou jsem kdy měla tu čest vyzkoušet. Hodně z jejich inkoustů je nazváno podle amerických reálií, např. Apache Sunset, Antietam, 54th Massachussets a další a další. Nejnovějším přírůstkem je třeba i rudý inkoust pojmenovaný po Nikitu Chruščovovi. Inkousty jsou ve skleněných lahvičkách, které jsou uzavřeny víčkem se skleněným kapátkem a stiskacím gumovým „dudlíkem“ na vrchu. Je to kvůli tomu, že spousta Američanů miluje eyedroppery, tedy pera bez vlastního plnicího systému, do kterého musíte inkoust nakapat. Velký výběr těchto inkoustů najdete zde.

Robert Oster Signature

Tyto australské inkousty si za krátkou dobu vydobyly velkou oblibu u uživatelů, a to pro příznivou cenu za slušný objem inkoustu, pěkné, jasné barvy v bohaté škále (z nichž některé mají i zajímavé stínování), a nezaměnitelnou image v podobě metalicky zlaté etikety, kterou se Robert Oster Signature liší od ostatních značek. Pro střední Evropu tyto inkousty prodává například polský f-pen.pl. Osobně jsem ozkoušela tyrkysovou Fire and Ice a šlo o velmi dobrý inkoust, který v útrobách mého starožitného pera nenadělal žádné problémy.

DeAtramentis

Tyto inkousty jsou zajímavé především tím, že německý výrobce dodržuje tradiční postupy při výrobě, čili se neostýchá do výsledné tekutiny přimíchat i víno, což je mimo jiné i základem jejich řady s vůní různých odrůd. Krom ní mají i barvy věnované velkým skladatelům, vynálezcům a spisovatelům, plus aromatizované inkousty simulující vůni různých pochutin – od ovoce po alkohol, případně vánoční kolekci, věnovanou vůním, které se linou v domácnostech během adventu. Navíc DeAtramentis má v nabídce jak inkousty klasické, tak dokumentní. V České republice jich pár najdete, ale zdaleka ne všechny, takže to chce hledat i za hranicemi. Jsem vlastníkem dvou aromatizovaných inkoustů, jeden je limetkový a druhý inspirován vůní Davidoff Cool Water. Příjemné je, že voní jen když si přičichnete ke hrotu nebo lahvičce, při psaní vůbec a tak vám nezpůsobí bolehlav.

Organics Studio

Inkousty Organics Studio jsou proslulé svým úžasným stínováním čili máte inkoust jedné barvy, který se ale při bohatší vrstvě přelévá do odstínu dalšího. Navíc mají velmi zábavné řady, jednu inspirovanou prvky (Elements), další inspirovanou Parkerem Vacumatic (Vintage) a poctu velkým osobnostem jak vědeckého (The Masters of Science), tak literárního (The Masters of Writing). Třeba taková Gregor Mendel Pea Green je barvená chlorofylem, což je parádní. Organics Studio stejně jako DeAtramentis jsou manufakturou, takže každé várce inkoustu dávají tu nejvyšší péči. Balení inkoustů je sice dost minimalistické, prostá kartonová krabička se štítkem, ale obsah formu dle ukázek na internetu vynahrazuje. Třeba takové Jules Verne Nautilus Blue asi dlouho odolávat nebudu. No a kde je seženete? Tady.

KWZ Inks

Dobré inkousty nám dokážou dělat i lidi za humny, konkrétně v Polsku. KWZ má velmi bohatou škálu inkoustů, nabízí jak pigmentové, tak duběnkové a jejich trochu zákeřnou specialitkou je, že namíchají limitovanou edici inkoustu pro penshow, kde se budou nacházet. Já díky tomu loni získala limitku Liquid Words 2017, která je v odstínu zasychající krve, jak někdo kdysi hezky postřehl. Krom této barvy jsem si pořídila i třešňovou, která skvěle funguje jak v moderních, tak vintage perech a fialovou, které se dostalo názvu po hopsinkové šťávě. A kdo ráno nevstával s Gumídky, jako by nebyl, že? Co na KWZ oceňuju, je lahvička s opravdu hodně širokým hrdlem, velmi slušný objem šedesáti mililitrů a naprosto skvělý výběr barev. A když si je objednáte u f-pen.pl, tak vám je do republiky pošlou za poštovné okolo stopadesáti korun, což je úžasné.

P.W.Akkerman

V Evropě ještě zůstaneme, a to konkrétně v holandském Haagu. Tam totiž sídlí obchod, který má i svou vlastní řadu inkoustů. Akkerman má, co se týče inkoustů, široko daleko nejkrásnější lahvičky. Navíc jsou jejich inkousty velmi kvalitní a opět v dost široké barevné paletě, aby si člověk našel to svoje. Před nedávnem si pod křídla vzali i inkoust S.B.R.E.Brown, což je krásná čokoládová barva, přímo ušitá na míru penvlogerovi stejného jména. Vtipné je, že byla zařazena do edice holandských mistrů. Zřejmě jsou místní na Steva až tak moc hrdí.

Colorverse

Jestli si myslíte, že svět dokáže pobláznit jenom K-pop, tak jste na omylu. Ten, který se řídí hrotem a inkoustem, teď šílí po řadě korejských inkoustů, které se jmenují Colorverse. A není divu. Jsou totiž pojmenovány po vesmírných úkazech, plavidlech nebo lidech, kteří dokázali pojmenovat určité jevy. Můžete tak psát hmotou i antihmotou, temnou energií, gravitační vlnou… no a největší úspěch má samozřejmě set nazvaný Schrödingerova kočka, kde se velká lahvička se zeleným inkoustem jmenuje Schrödinger, malý modrý Kočka. Tady si prostě někdo hodně dobře vyhrál. Trochu jsem se zalekla, že se nedají poslat odjinud než z Koreje, ale v Británii je mají taky. Tedy… mají/nemají. Jak schrödingerovské!

Jak je vidno, ještě mají naši prodejci rezervy, ale už se zmenšují. Poslední příznivou vlaštovkou je zahájení prodeje inkoustů Herbin v Penshopu, ale jejich vlajkovou loď, řadu 1670, tam ještě neseženeme. Každopádně prodejci v ostatních koutech Evropy mohou případně zalepit ztráty, které tu máme a tak se nadšenec může bohatě zásobit na mnoho, mnoho let dopředu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *