J. Herbin 1670 Emerald of Chivor – potěšení v luxusním balení
I když už jsem měla tu čest zkusit inkousty Herbin a to jejich klasickou i parfémovanou řadu, mé srdce toužilo hlavně po lahvičce jejich nejimpozantnější řady a to té, která nese letopočet 1670, tedy rok vzniku Herbinova podniku. Do ní patří pět různých barev. Každá má stejné lákadlo pro zákazníky – půvabné balení, které chrání nehorázně zajímavý inkoust.

S Emerald of Chivor jsem se nesetkala poprvé, již loni jsem získala malý vzoreček od kamarádky. Ten mi stačil absolutně k přesvědčení, že jednou, až nazraje čas, budu chtít celou lahvičku této barvy. No a letos se tak stalo, díky laskavosti té samé kamarádky.

Už honosně vyzdobené balení vám napovídá, že jste dostali do rukou něco nevšedního. Krabička je chráněna i igelitovou folií, což mám ráda, protože inkousty jsou choulostivé na transport. Vroubkovaný karton krabičky je velmi pěkným, i když nijak důležitým rozptýlením, zato metalickými kresbičkami se člověk pokochá trochu déle, než vůbec sáhne k rozbalení, protože jsou vyvedeny ve zlaté barvě a na sluníčku se krásně blyští. Samotný letopočet je nakreslený jako kdyby byl spletený z lodních lan.

Uvnitř krabičky čeká jak samotná lahvička, tak i propagační letáček, což mne celkem překvapilo, protože na ty jsem zvyklá pouze u plnicích per. Ale přeci jen, teď už se člověk soustředí hlavně na samotný inkoust.

Ten se skrývá v masivní skleněné čtyřhranné lahvičce, jež je kolem hrdla obmotána zlatým provázkem, který pokračuje přes hranu dolů až na stěnu lahvičky, kde ho jistí masivní (v tomto případě tyrkysová) pečeť s vyraženým letopočtem. Navíc i víčko je máčené ve vosku, takže vám po něm jen tak prsty klouzat nebudou. Něco tak krásného, a přitom důstojného jen tak nepotkáte, a tak bude i po vypotřebování inkoustu lahvička velmi reprezentativním předmětem na vašem ať už domácím nebo pracovním stole.

Ale hlavní, o co kráčí je samozřejmě tekutina samotná. Emerald of Chivor se v základu představuje velmi tmavou tyrkysovou barvou. Jenže to je jen jedna z jejích tváří. Ta druhá se ukáže po zatřepání lahvičkou a naplnění do pera a ta třetí až po napsání. Inkousty řady 1670 a nově i 1798 jsou totiž jak blýskavé, tak velmi výrazně stínující.

O blýskavých inkoustech, například od anglické firmy Diamine, se často zmiňuji. Emerald of Chivor má za prvé tmavé, velmi elegantní barvy a za druhé evidentně méně metalických, v tomto případě zlatých částeček než Shimmer Inks, což velmi výrazně ohraničuje linii mezi sice metalickým, ale stále důstojným inkoustem a veselou zábavou, kterou byste si ale na podpisovou listinu asi nikdy nevzali.

Posledním bonusem je výrazné stínování, které u tyrkysového Emerald of Chivor přechází až do purpurové barvy. Tenhle efekt, ale i onu blýskavou část si užijete nejvíc, když máte pero se širším (minimálně M, optimálně B), opravdu pěkně šťavnatým hrotem, protože právě skrz něj vám inkousty řady 1670 a 1798 ukážou svůj potenciál v plné síle. Proto jsem si pro test vybrala Centropen 10010, který přesně takovým hrotem disponuje.

Cena řady 1670 je kolem čtyř set korun, což umožňuje tuhle nádheru získat klidně jako narozeninový či vánoční dárek, aniž byste brutálně zbankrotovali. Bohužel nejsou k dostání u nás, ale u sousedů v Polsku si je můžete bez problémů objednat, i když ne aktuálně všechny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *