PAX – mír přichází z Maďarska

Dnešní recenzované pero bylo příjemným bonusem k párům Centropenů 5270 a nečekala jsem od něj nic oslňujícího. Tenhle vínový kříženec mezi Montblancem a Parkerem však skrývá několik zajímavých plusů. Jakých, to se dočtete v tomto článku.

Soudruzi ze zemí Varšavské dohody si nikdy moc s dodržováním práv hlavu nelámali a nejinak to bylo i ohledně psacích pomůcek. Zatímco československý Centropen se v tomto případě vydal svou cestou, maďarský PAX (latinsky mír), alespoň tento konkrétní typ, je mixem všeho možného.

Na první pohled zaujme toto štíhlé pero kombinací plastového těla a kovového víčka. Spona víčka je až podezřele podobná šípu používanému u Parkeru. Víčko je vyrobeno z lesklého kovu a ukončené kulatým vrškem.

Tělo pera už je mnohem zajímavější. Mnou vlastněný kus je vyveden v příjemné vínové barvě se stříbrnými doplňky. Této barvy je silný prstenec pod inkoustovým oknem jistící víčko při zavření a tenký stříbrný kroužek oddělující otočný závit posunující pístem od zbytku těla. Koncovka závitu je hladká, uprostřed s prohloubeným kroužkem.

Hrot pera je krytý. Tento zákryt je od úchopu oddělen malým schůdkem. Úchop je hladký, směrem k inkoustovému oknu se rozšiřuje a ač nedisponuje žádnými drážkami, drží se dobře. Tvarem těla PAX připomíná sedmdesátkové modely západních výrobců jako např. Montblanc Classic nebo Pelikan Silvexa a další. Inkoustové okno je tvořeno fazetkami a i přes pár škrábanců je přes něj hezky vidět. Ale celé pero trochu mate tělem.

Evidentně pro rychlou vyměnitelnost a snadnou údržbu jsou mnohé části těla pera odmontovatelné. Dá se odšroubovat úchop, pod kterým je ještě jedna, tenší část, inkoustové okno je vlastně falešné a pod ním je široká průhledná část a celá podsekce s hrotem se dá též vyšroubovat. Pro náhradu jednotlivých dílů je to vynikající strategie.

Uvnitř pera je pak klasický píst, kterým pohybuje koncovka, oddělená od zbytku těla výše zmiňovaným prstencem. Otáčet pístem jde celkem ztuha, ale ne přes nějaký extrémní odpor, aby otáčecí mechanismus nedejbože praskl.

Milé překvapení si pro uživatele PAX přichystal v podobě hrotu. Ten je zlatý a hlavně flexibilní. Možná je to i československý hrot, ale zatím jsem neměla odvahu jej vymontovat. Bohužel má trochu složitější start, ale když se rozepíše, má krásnou a šťavnatou stopu. Jen potřebuje trochu trpělivosti a přemlouvání. Není to zrovna dobrá vlastnost, takže zřejmě přijdou zase ke slovu nějaké ty úpravy průtoku inkoustu.

Od tohoto pera jsem nečekala vůbec nic a až na drobné škobrtání při začátku psaní jsem dostala příjemný nástroj s překvapujícím hrotem a zajímavou, až stavebnicovou konstrukcí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *