Visconti Van Gogh Starry Night – Umění a emoce

Italská značka Visconti je oproti jiným evropským výrobcům velmi mladá. Přesto se dokázala do srdcí pisatelů za tu dobu nesmazatelně zapsat díky podmanivým designům svých výrobků, použití jedinečných materiálů i technologickým invencím. Velmi populárním modelem je i Van Gogh pojmenovaný po jednom z nejznámějších holandských malířů – Vincentu Van Goghovi.

Firmu Visconti založili roku 1988 ve Florencii dva muži, Dante Del Vecchio a Luigi Poli. Tito dlouholetí sběratelé a znalci trhu s psacími potřebami si dali za cíl vyrábět a prodávat celuloidová pera. Celuloid jako rostlinný materiál nebyl spoustou výrobců již velmi dlouhou dobu využíván. Sběratelé po perech vyrobených z tohoto materiálu ale pátrali a šíleli stále. To se mimochodem moc nezměnilo až do dnešních dnů. Zajímavostí je, že díky Visconti se tento materiál u mnoha výrobců do portfolia vrátil.

Druhým krokem byl úkol najít vhodné stroje a pracovníky, zapálené do výroby psacích pomůcek. To se povedlo. Dva roky po uvedení první kolekce Visconti přišlo s fascinujícím počinem – vyrobilo očíslovanou a certifikovanou kolekci psacích pomůcek z celuloidu vyrobeného v padesátých letech. Visconti postupem času dosáhlo svého cíle a stalo se předním výrobcem per z celuloidu. To však nebyly všechny trumfy v italském rukávu. Spousta jejich inovací byla patentována, například pero Alhambra z roku 1995, opatřené dvojitým rezervoárem na inkoust nebo bajonetový systém uchycení víčka, hrot Dreamtouch a další vylepšení, která opět posunula laťku kvality o kus výš. Mezi nejznámější modely firmy patří Homo Sapiens, v základní podobě vyráběn z čedičové žuly sopky Etna. Na ten si můžete přečíst recenzi, spolu s modelem Rembrandt, zde.

Visconti Van Gogh, jak už název napovídá, je inspirován slavným holandským malířem, ale zdaleka ne jenom jménem. Jednotlivé barvy modelu nesou názvy Van Goghových slavných obrazů. V roce 2011 byly vyrobeny Room in Arles, Sunflowers, Portrait Blue a předmět dnešní recenze, Starry Night. A další postupně přibývaly.

Ta jména nejsou bezdůvodná. Povrch pera je totiž vyhotoven v téměř identických barvách, jako jeho obrazová předloha, včetně prolínání barev. V případě Starry Night je to tmavě tyrkysově modrá, v některých místech přecházející do špinavě žluté, přes okrovou až k bílé. Vzhledem k tomu, že povrch pera je velmi barevně rozmanitý a žádný milimetr povrchu není stejný jako ten předchozí, je velmi příjemné si pero jen tak studovat, jako kdybyste centimetr po centimetru studovali skutečnou malbu. Tento pocit ještě umocňuje třpytivost povrchu a dvanácti fasetový tvar víčka a těla pera.

Víčko pera je zakončeno ploškou s gravírovaným znakem a názvem výrobce. Spona je plochá, obloukovitá a je jedním z dominantních znaků italských per, díky které je poznáte hned na první pohled. Z obou stran je na oblouku umístěn název výrobce. Spona je pružná, ale pevná, takže svůj účel plní na jedničku. Ústí víčka zdobí masivní, nádherně gravírovaný kovový prstenec s názvem výrobce a modelu. Na pero se nasazuje a drží díky magnetům.

Barel pera je vyroben ze stejného materiálu jako víčko. Taktéž je jeho povrch doslova rozlámán do dvanácti podélných plošek. Za úchopem kopíruje šířku ústí úchopu, cirka po centimetru se mírně rozšíří. Ukončen je stříbrnou koncovkou. Pod ním se skrývá vyjímatelný konvertor, který můžete případně nahradit standardní evropskou bombičkou.

I kdyby pero vypadalo sebeúchvatněji, pořád je to psací nástroj a jeho hlavním a nejdůležitějším posláním je správně psát. To Visconti Van Gogh Starry Night plní. Byť má „jen“ ocelový hrot, v mém případě šířky F, píše výborně, spouští tak jak má, po pauze i v otevřeném stavu nevynechává a je dobře vyvážené i s nasazeným víčkem.

Cena nového Visconti Van Gogh činí necelých sedm tisíc korun, ovšem nyní se tento model dá sehnat v podobě plnicího pera už jen v zahraničí.

Už při prvním recenzování jiných modelů Visconti jsem zmínila, že tato italská pera jsou elegantní a emotivní. Za tím si stojím i v případě dvanácti fasetového Van Gogha a není tak překvapením, že se rychle stal členem skupiny per, která nosím s sebou.

Za poskytnutí pera děkuji Peteru Kotrčkovi

2 odpovědi na “Visconti Van Gogh Starry Night – Umění a emoce”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *