Pokud už jste se napevno rozhodli, že do toho „praštíte“ a pořídíte si plnicí pero, je třeba si uvědomit, že tak získáte společníka na několik let, pokud nejste extrémně nedbalí a nezašantročíte ho hned druhý den. Proto je třeba si promyslet několik faktorů, které do výsledného nákupu a užívání pera budou bezesporu mluvit.
Cena a značka
Holdujete luxusu a i psací potřeba je součástí vašeho společenského statutu? Pak určitě začnete hned pokukovat po značkách kalibru Visconti, Montblanc nebo Omas. Nic proti tomu, ale pak si připravte několik desítek až stovek tisíc. Nenechte se obalamutit vírou v to, že jedinou luxusní značkou per, jak je již dlouhá léta proklamováno, je Parker. Už dávno tomu tak není. Ne, že by se tam pořád nenašla pěkná pera, ale ve stejné cenové hladině zkrátka vyberete i kvalitnější kusy od jiných značek, co do zpracování, tak funkčnosti i estetické hodnoty. Proto je dobré si hned zkraje stanovit cenový strop, nad který už jít nechcete. Klidně si vybírejte pero do maxima tohoto limitu. Ale je dobré si rozhodnout, jestli hledáte spolehlivého tahouna na služební cesty nebo blyštivou krásku do vitrínky.

Materiál a barva
Plast? Kov? Tvrzená pryskyřice? Nebo je libo celozlaté pero? Pokud si koupím mosazné pero, jak moc mi bude oxidovat v ruce? Laciný plast… to hned praskne. Ale zase na druhou stranu je takové pero lehké, a když s sebou člověk tahá málo věcí, tolik se nepronese.
Pokud je to alespoň trochu možné, ohmatejte si různá pera. Plastová bývají standardně hodně lehká a skladná, ale zranitelná při pádu. Bojíte se, že budete pod kovovým perem trpět, protože máte slabé nebo netrénované zápěstí? Není problém si najít štíhlejší typ. Plastová pera však v mnoha případech nejsou levnější než ta kovová. „Plasťáci“ z nižších cenových pater mívají také křiklavější barvy, i když výjimky se najdou tím i tím směrem. Třeba kovový Pilot Middle Range má ve své nejnovější edici velmi pestré barvy, zatímco plastové Kaweco Sport má i usedlejší, dospělejší barevnou škálu.
Což je další atribut, podle kterého budeme vybírat. Hlavně ženy, přiznejme si to, na barvy jsme zkrátka vysazenější, i když nemusí to tak mít všechny. Já osobně samozřejmě pasu hlavně po modrých perech, ale je-li lepší pero k mání například „jen“ ve stříbrné či černé barvě, nebráním se ani důstojnějším odstínům. Proč by se ženě nemohlo pero hodit k odstínu bot, rtěnky nebo nehtů? A na druhou stranu – proč by muselo.

Hrot a systém plnění
Jedny z nejpodstatnějších atributů. Máte rádi extrémně tenké linky? Nebo naopak silnou, šťavnatou stopu? Pak je důležité si vybrat adekvátní šířku, případně typ hrotu.
EF – extra fine (velmi tenký hrot)
F – fine (tenký hrot)
M – medium (středně silný hrot)
B – broad (silnější hrot)
BB – double broad (velmi silný hrot)
Stub – rovný hrot, na hrotu chybí kulička z tvrdé slitiny
Oblique – hrot zkosený
Fude – hrot je na konci špičky zahnutý nahoru, vhodné hlavně pro kaligrafické psaní
Flex – plátky hrotu takového pera jsou měkčí a při větším tlaku se rozevřou, přičemž nechávají na papíru širší stopu
Samozřejmě platí, že čím silnější hrot, tím více vynikne případná barva inkoustu. Ale pokud někdo píše drobnějším, uzavřenějším písmem, zřejmě bude pást po tenší lince, zatímco rozmáchlejšímu písmu to bude ladit se šťavnatou, silnou stopou. Opět je třeba si tohle ozkoušet. Jak se vám jaká šířka líbí, jak působí v kontextu s vaším písmem.

Pokud jsme zmínili inkousty, je třeba zmínit i systém plnění, tedy jakým způsobem budeme své pero krmit. Většina moderních per má univerzální systém plnění. Ve vnitřku úchopové části je tyčinka, na kterou se narazí buď bombička, nebo nasadí konvertor.
Bombičky – jsou výhodnější v tom, že se s nimi neumažete, narazíte, necháte chvilku stéct do pera a píšete. Dělají se dva kapacitně odlišné typy – krátké a dlouhé. Značek a barev si můžete vybrat kvanta, i dokumentní inkoust je v těchto zásobnících k mání. Bombičky jsou vhodné na cesty a do prostor, kde si prostě nemůžete rozložit pero s konvertorem, lahvičku s inkoustem a ubrousky.
Konvertor – většinou je k dokoupení a mívá větší kapacitu než bombičky. Mínusem je, že je třeba prostor pro naplnění inkoustu z lahvičky a když vám inkoust dojde někde, kde s sebou patřičné propriety nemáte, jste nahraní. Nahrazení konvertoru bombičkou je samozřejmě možné. Konvertorů existují různé druhy – pístové, membránové, šroubovací. Též se můžete setkat s pery se zabudovaným čerpáním, ale těch je v moderní době méně, protože většina výrobců myslí na variabilitu.

Věk
Chcete si koupit ultramoderní pero Lamy nebo pátráte po stařičkém Parkeru Duofold? Možná se k této otázce doberete později – zkrátka přes pera moderní objevíte kouzlo těch starožitných. Tady je ale důležité si umět vybrat, nekupovat za nelidské peníze nějakou havárku, případně mít člověka, který vám za sice vyšší cenu, ale prodá pero, které je zrestaurované a tím pádem bude s největší pravděpodobností dlouho bez závad. Starožitná pera jsou překrásná. Snoubí se v nich duch doby, kvalitní zpracování a hlavně historie, která ale nám, posledním majitelům, zůstane už nadobro skryta. A půvabná pera se nevyráběla jen v zahraničí, ale i u nás, v bývalém Československu. Výhodou je, že spousta nyní již veteránů byla ve své době obyčejnou masovou výrobou a tak je jich k mání doslova jako hub po dešti.

Vybráno? Pokud ano, nezbývá než popřát, aby vám váš nový přítel vydržel co nejdéle, vykonával dobrou službu a možná vás nahlodal ke koupi dalších vydařených kousků.