Kaweco Classic Sport Chess – pro milovníky královské hry

Hraní šachu má v naší rodině dlouholetou tradici, i když nikdy nešlo o žádnou sportovní, ba vrcholovou úroveň. Jako dítě si pamatuju pasáže z návštěv u babičky, kde jsem vídávala hrát mámu s dědečkem šachy. Jak jsem povyrostla, máma mne též naučila hrát a moji pubertu jsme nesčetněkrát strávily nad čtyřiašedesáti políčky a dvaatřiceti figurkami protichůdných barev, které proti sobě bojovaly do posledního kusu. Proto jsem měla velikou radost, když jsem dostala před dvěma lety trochu opožděný, ale o to neméně skvělý dárek k narozeninám od nejstarší sestry v podobě malého tmavomodrého pera se zlatými prvky a šachovým vzorem na víčku.

V první řadě musím zmínit pár faktů ohledně kolekce Sport. Tato řada německé firmy Kaweco, která vznikla v roce 1883 v Heidelbergu, je jednou z nejpopulárnějších a nejdéle vyráběných (už od 30. let minulého století) řad nejen plnicích per. K dispozici jsou nejen různé psací mechanismy (plnicí pero, propiska, roller, kaligrafické pero), ale i materiály. Vybrat si tak můžete pera z matného či transparentního barevného plastu, hliníku, mosazi nebo s pogumovanými prvky na těle. Čeho se ale Kaweco při výrobě modelů Sport za ona desetiletí nikdy nevzdalo, byl hexagonální tvar buď víčka u plnicích per či rollerů nebo celého těla u propisek a mikrotužek. Mnou vlastněný model má víčko navíc dozdobeno výrazným šachovnicovým reliéfem. U modelu Classic Sport Chess je na výběr buď z modré, nebo černé varianty.

Pero má 23 karátovým zlatem potažený hrot, zlacený je též znak výrobce na vršku víčka a je možné i dokoupit sponu, což platí u všech modelů Sport, protože žádný z nich v základu tuto proprietku nemá. Je to vzpomínka na válečné časy, kdy musely německé firmy drtivou většinu kovových segmentů oželet, protože kovy byly třeba na frontě a ne v kanceláři. Já jsem tuto sponu (též opět zlatou) k peru obdržela a musím říct, že se mi velice líbí. Kopíruje hranatý tvar víčka, i když samotný klip je hezky oblý a elegantní. A pro lidi s dušemi straky – krásně se leskne na sluníčku, ať už ve stříbrné, nebo zlaté barvě.

Šířku hrotu jsem tentokrát zvolila B, čili broad, škála pro výběr začíná od EF hrotů až po velmi silné BB. Při psaní ve správném úhlu se jedná o velmi příjemný zážitek, hrot je dostatečně hebký a nevynechává. To však nemusí být výsadou každého hrotu, je třeba si tedy pero před koupením osobně vyzkoušet, o riziku takzvaných „dětských zadečků“ na perech Kaweco už kolují legendy. Na testovací psaní vám bude stačit bombička ukrytá v těle pera, Classic Sport Chess si rozumí s drtivou většinou náplní v evropském standardu a chcete-li být věrni značce, je u nás na výběr ze zhruba osmi barev inkoustů a to i v klasických třicetimililitrových lahvičkách. Za hranicemi se dá sehnat ještě šedá a oranžová. Ale pokud byste moc trpěli při nasazování bombiček, lze dokoupit za pár desetikorun membránový konvertor, i když v tomto případě je zase za hranicemi tráva zelenější, protože tam se dá sehnat i pístový minikonvertor přímo šitý na míru maličkým sporťákům.

Jelikož je Kaweco přísně kapesním perem, moc nenarostlo, jen deset centimetrů a půl. Je to něco za něco – zabere při transportu málo prostoru, ale bez víčka si s ním zábavu neužijete, s ním se přeci jen o velmi významné tři centimetry povýší. Mně, majitelce malých rukou to nevadí, dokonce se domluvíme i při psaní bez víčka, ale výjimka potvrzuje pravidlo a na dlouhé psaní s touto možností už nekoketuji.
Do per Kaweco jsem se zamilovala už během testování pro Penshop, takže není těžké uhodnout, za jak dlouho jsem si přisvojila i maličkého šachistu. Ano, asi tak po první napsané větě.

Cena modelu Classic Chess Sport je v základu 700,- Kč, pokud budete chtít sponku, připlatíte si 140,- Kč, pokud konvertor, sáhnete pro dalších sedm desetikorun. Určitě se ptáte, proč dávat skoro tisíc korun se vším všudy za takového plastového prcka (ceny Sportů z jiných materiálů už se tyčí hodně nad tisíc korun), ale dostanete za ně německou kvalitu, pozlacený hrot, který pak už najdete jen ve vyšších cenových hladinách, nadčasový design a hlavně velké množství voleb co se barev a kombinací týče.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *