TWSBI Eco – naháč s velkou nádrží

Čirá plnicí pera, takzvané demonstrátory, jsou tak trochu jako pornohvězdy – ukážou se vám v celé své nahotě. Pokud jste jako děti milovali takové ty obrázky, které odhalovaly, jak co pracuje, tak demonstrátory fungují na naprosto stejném principu. Původně sloužily obchodním zástupcům pro ukázky fungování různých čerpacích systémů, dnes má demonstrátory v portfoliu skoro každý větší výrobce plnicích per. V následujících řádcích si představíme asijského zástupce čirých per – TWSBI Eco.

Taiwanská firma TWSBI má své heslo jednoznačné – inspirováno psaním. K tomu se vztahuje i název značky. První tři písmena jsou reversem čínského pojmu „San Wen Tong“, který odkazuje na památku, vystavěnou na počest třem mistrovským dílům čínské kaligrafie. Písmeny „BI“ jsou myšleny psací potřeby. Podpořena mnohaletou zkušeností v opracovávání plastů a kovů, firma TaShin Precison se rozhodla vsadit na vlastní značku plnicích per a vzhledem k tomu, že jsou velmi populární jak v Americe, tak v Evropě, učinila správně.

Model TWSBI Eco je sice z nabízených modelů nejlevnější, ale v žádném případě se nejedná o laciný šunt. TaShin Precision si zakládá na použití kvalitních materiálů, konkrétně u Eca akrylátů, které by při pádu z rozumné výšky (třeba ze stolu) nemělo prasknout. Trochu nechtěně to mám ozkoušeno, protože mi jedna z mých koček při malé chvilce nepozornosti pero shodila na zem. Přežilo, i naplněné, bez ztráty kytičky.

V balení, jež sestává z plastové krabičky schované pod papírovým obalem, najdeme krom pera i klíč k povolování pístu, silikonový gel a návod, co s těmi věcmi dělat. Před prvním načerpáním je totiž nutno odšroubovat píst, natřít jej silikonem a zašroubovat zpět, aby se zabránilo průniku vzduchu na nevhodných místech a pero tak nekapalo. Pokud tak neuděláte, může vás pod víčkem čekat dost nepříjemné překvapení v podobě malé inkoustové potopy.

Eco je zkratkou slova economy a má nabídnout hybrid mezi přijatelnou cenou a kvalitním zpracováním, neřku-li funkčností. Pero je k dostání ve čtyřech variantách – komplet čiré, s černým, bílým nebo limetkově zeleným víčkem a otáčením pístu. Já si vybrala posledně jmenovanou barvu. Je hodně výrazná a nápadná, to přiznávám, ale konzervativní barvy mám plus mínus u všech ostatních per, tak proč nezkusit změnu…

Hexagonální tvar víčka sice připomíná německé Kaweco, ale u Eca končí kulatým prstencem, takže se pero při položení kutálí, dokud se nezarazí o sponku. Ta je stručná, s výřezem uprostřed, ale dostatečně pružná na to, aby plnila funkci. Na vršku je víčko ozdobeno rudým znakem s logem výrobce. Co oceňuji, je odšroubování víčka na jeden obrat, takže zbytečně neztrácíte čas. Eco je dost velké na to, abyste psali bez nasazeného víčka. Pokud však víčko nasadíte, můžete mít lehké potíže s disbalancí, protože se bude pero díky váze navíc sklánět dozadu. O to, aby na peru zezadu víčko drželo, se stará gumový O kroužek.

Přiznám se, že při koupi na polské Penshow jsem neměla vůbec na vybranou, co se týče tloušťky hrotu, takže jsem vzala, co bylo a tím pádem moje Eco disponuje hrotem šířky B. To však není takový průšvih, alternativy se dají dokoupit. Oproti jiným modelům od TWSBI (například Diamond AL 580 nebo Vac) není odšroubovatelný, ale je možné ho vytáhnout ven. Vzhledem ke křehkosti distribuční části je třeba tuto operaci dělat pomalu a opatrně, například pokud chcete vystřídat hroty z důvodu poškození či změny tloušťky stopy. Hrot je německý ocelový od firmy JOWO, píše však dostatečně hebce a mokře. Zajímavým zjištěním ale je, že taiwanský B hrot je jakýmsi mezitypem mezi evropským B a asijským B, který bývá (například u Pilotu nebo Sailoru) o stupeň nižší, čili asijský hrot B bývá evropský M. Níže na obrázku porovnání s evropským B u pera Kaweco Classic Sport Chess. Rozdílná tloušťka hrotu je patrná.

Úchop je hladký, bez drážkování, ale zakončený nad bází hrotu drobnými růžky, které zabrání sklouznutí. Pístový mechanismus pera je po ošetření vazelínou hladký a bezproblémový. Rezervoár Eca pojme impozantních 1,78 ml inkoustu, takže jako podpisové pero na autogramiádě, či dlouhé, nepřerušované psaní, je více než ideální. Pro test jsem zvolila další kořist z polské akce – inkoust od firmy KWZ a to limitovanou edici s názvem „Liquid words“. Pero si s ním rozumí dobře, takže předpokládám i standardně dobrou interakci jak s evropskými, tak asijskými inkousty.

Taiwanský výrobce je jedním z těch, kteří do České Republiky své výrobky nevyváží, takže pokud od něj nějaké pero chcete, je třeba objednat buď v zahraničních obchodech (třeba v Nizozemsku nebo Velké Británii) nebo na eBay. Model Eco by vás měl vyjít kolem tisíce korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *