Cross Century II Wanderlust – k zázrakům přírody

Během minulého roku americká firma Cross vyslala do světa novou kolekci per Cross Century II, nazvanou Wanderlust. A zatímco předchozí série Botanica vzdávala hold krásám pozemské flory, Wanderlust se věnuje kreacím pozemského povrchu. Vybráni byli čtyři zástupci. Krystalicky modré vody Středozemního moře kolem Malty, šťavnatá a životem kypící krása Bornea, skrytý půvab Antilopího kaňonu a nejvyšší hora na Zemi – Mount Everest. A právě na pero inspirované ikonickou osmitisícovkou se podíváme v dnešním článku.

Model Century II je jedním z nejštíhlejších od Crossu, na šířku měří limitních 11 milimetrů. V zavřeném stavu měří 13,5 centimetrů. Kovové prvky zdobící víčko jsou černé. V tomto případě jde o hladký, zužující se vršek s ploškou navrchu, krátkou, kapkovitou sponu s názvem výrobce a tenký, černý prstenec lemující ústí víčka. Lehce zakulacenou ploškou končí i lehce se zužující barel pera. Každý z kusů kolekce má ale barvy doplňků různé – Malta a Borneo zlaté, Antilope Canyon z růžového zlata a Everest černé.

Povrch “Everestu” je jedním slovem fascinující. Víčko i tělo pera jsou z kovu. Slonovinový základ pomalovaný ostrůvky hnědé barvy a nadto dozdobený vyrytými říčkami stříbra. Nádherně proměnlivý a na pohmat velmi lákavý povrch. Ony stříbrné říčky navíc na sluníčku půvabně září.

Je to pouze můj subjektivní pohled, ale myslím, že touto povrchovou úpravou byl velmi pěkně zachycen jak vliv povětrnostních podmínek, které Everest bombardují co vteřinu, tak i dojem pomalé eroze, které každá hora čelí de facto od svého vzniku.

Model Cross Century II Wanderlust Everest má víčko nasazovací a v tomto stavu je v ruce příjemně vyvážené. Úchop je velkoryse dlouhý avroubkovaný svislými drážkami. Byť je pero štíhloučké, drží se dobře. Ale právě jeho subtilní rozměry neumožňují do něj dávat klasické evropské konvertory nebo bombičky, Century má přímo speciální náplně se zúženou špičkou.

Hrot Everestu je černý, ozdobený znakem ve tvaru stylizované lví hlavy, názvem výrobce, rokem vzniku firmy, zemí původu a šířkou hrotu. Mnou recenzovaný kus má hrot šířky M. Ten je velmi příjemný, spouští dobře a při psaní neškobrtá. Též nevysychá, když pero mezi psaním nechám otevřené.

Paradoxně se mi do ruky dostal dříve jeden z kolekce Wanderlust, než mnou dávno vytoužená Botanica. Jsem za to ráda. Protože toto pero je velmi krásně zpracované. Pokud jsou všechny Century II pěkně vyladěné pro psaní jako tento Everest, bude velká radost psát s jakýmkoliv z nich. Kolekce Wanderlust je k mání i u nás. Například v pražském Penshopu ji najdete v ceně 1980,- Kč za propisku, 2230,- Kč za roller a 2480,- za plnicí pero.

Za poskytnutí pera děkuji Peteru Kotrčkovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *