Pelikan Jazz Elegance – třpytivý a superlevný

Pelikan Jazz Elegance je jedno z nejlevnějších per, která se na našem trhu dají od německého výrobce najít. Má spoustu plusů, což se netýká jen ceny, ale taky jedno velké mínus, které se sice dá vyřešit, ale i tak hodně zamrzí. Níže tedy rozebereme, zdali má smysl elegantního jazzmana vůbec pořizovat.

Toto pero se dá sehnat ve dvou barevných variantách, černé a bílé. Já tentokrát zvolila světlejší verzi. Prvním příjemným překvapením je, že má Jazz Elegance víčko i barel kovové. Dalším plusem je krásný perleťový nádech, který se na sluníčku krásně rozzáří a dodá peru půvabný vzhled. Pero má štíhlý, doutníkovitý tvar.

Ani u tohoto pera nechybí spona připomínající zobák pelikána, tentokrát je vypouklá, a ne placatá tak jako u většiny modelů této firmy. Stejně jako strohý prstenec u ústí víčka je i spona kovová. Nad prstencem je černě natištěný název výrobce.

Víčko je nasazovací a drží velmi dobře. I v tomto případě se dá nasadit i na barel a prodlouží tak délku celého pera. Při nákupu nového kusu je víčko opatřeno samolepkou, která držela jak helvétská víra a její odstranění mi přineslo pár perných chvilek.

Pod víčkem se skrývá úchop z leštěného kovu bez jakýchkoliv drážek. Směrem k peru se mírně zužuje. Hodně jsou na něm vidět otisky, na sponě taky, takže bude čas od času fajn obě části pera otřít, aby neztratily původní lesk.
Hrot modelu Jazz Elegance je kovový, pouze s logem výrobce a nedozvíme se ani, jaká je jeho šířka. Dle mého skromného názoru tipuji klasickou zlatou střední cestu, tedy šířku M.

Bohužel právě hrot je obrovskou slabinou celého pera. Škrabavý, suchý a špatně spouštěl inkoust k iridiové špičce. Samozřejmě může jít jen o můj vadný kus, ale vzhledem k jedné videorecenzi, kterou jsem našla, to asi tak nebude. Hrot se dá samozřejmě vyladit, stačí pár minut s micromesh hadříky, vodou a spoustou trpělivosti, ale ten, kdo tyhle úpravy nezvládá, bude z pera hodně zklamaný.

Pokud se ale dá hrot do kupy, píše pero moc hezky. Navíc se do něj dá kromě standardních evropských bombiček napasovat i konvertor, ale chce to malé množství koncentrované síly. Já si zvolila konvertor pro Kaweco a pero naplnila inkoustem Pelikan Highlighter Green.

Kromě plnicího pera si můžete pořídit i stiskací propisku. Ta dostala do vínku mnohem víc atraktivních barev, například nejnověji ty pastelové. Cena plnicího pera je 159,- Kč, propisky 139,- Kč.

Jako celek Jazz Elegance nedopadl vůbec špatně. Na to, že se dá v ČR bez poštovného sehnat za míň než dvě stě korun, přináší hodně plusů. Takže o to víc celkovému resumé škodí nedoladěný hrot, což mi přijde zvlášť u firmy jako je Pelikan jako špatný vtip.

3 odpovědi na “Pelikan Jazz Elegance – třpytivý a superlevný”

  1. Také jsem si pořídil tohoto elegána. Asi jsem měl štěstí, protože ten můj píše výborně. Ale jednu vadu má. Vzhledem k ceně to určitě není made in germany.

  2. Ja jsem si toto pero koupila pred rokem v papirnictvi v prazske Kotve. S hrotem neni absolutni problem, pise vyborne – jen obcas na zacatku vynecha.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *