VF Pen Theta – symbióza olivy a palisandru

Před více než rokem jsem psala o situaci na českém trhu, co se ručně vyráběných plnicích per týče. Ta se od té doby změnila jen lehce. Pořád vedou dva výrobci, kteří jsou pro mě symbolem inovací a schopnosti se posouvat dál. Nicméně moji dlouhotrvající skepsi nedávno alespoň částečně oslabil severočeský výrobce plnicích per Václav Fiedler, který svá pera označuje jednoduše – VF Pen.

Model Theta je na první pohled robustní a kompaktní psací nástroj. Pero není lakované do leskla, což nemusí každému sedět, ale v tomto rozhodl vkus výrobce a já ho bez problému budu respektovat. Mnou vlastněný kus označený číslem 44 je vyroben z olivovníku a doplněn koncovkou víčka z palisandru santos.

Za velmi uspokojivou vizitku výrobce považuji „výbavičku“, se kterou pero k novému zákazníkovi přijde – papírový box s krásnou dřevěnou pečetí, jednomístné pouzdro, do kterého pero padne jako ulité a plastová obálka, ukrývající rodný list pera, hadřík na čištění, bombičku a konvertor.

K mé veliké radosti výrobce nemá rád ony tradičně nudné soudkovité tvary, ke kterým inklinuje většina výrobců používajících jednotné kovové segmenty, tzv. kity, ale zvolil doutníkovitý tvar. Spona pera je dřevěná a nepříliš pohyblivá, což je ale u dřeva logické. Model Theta tak zvenčí vypadá sympaticky baculatě.

I tady se výrobce kitům nevyhnul. Po odšroubování víčka se ukáže subtilní, dlouhý a vlnitý úchop bez drážek. V tomto případě mi nejvíc vadí robustní „schod“ mezi hranou barelu a závity pro uchycení víčka. To je ale nutné zlo prefabrikovaných úchopů. Nicméně člověk často už z fotografií od výrobce ví, do čeho jde.
Hrot mé „čtyřiačtyřicítky“ byl dle mého přání – Bock šířky M v barvě růžového zlata. Po propláchnutí píše dobře, jen si lépe tyká s inkoustem naplněným přes konvertor než z bombičky.

VF Pen Theta není dokonalé pero. Mě si ale získalo kombinací atraktivních dřev, mně milým tvarem a chutí výrobce jít aspoň trochu odlišnou cestou než drtivá většina českých výrobců, kteří používají kity.

Za poskytnutí pera děkuji panu Václavu Fiedlerovi.

https://www.facebook.com/kulickova.pera/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *