Leonardo Momento Zero – mistři podmanivých vzorů

Italové to s materiály, co se týče psacích pomůcek, umí náramně. V dnešní době najdete v Itálii minimálně tři velmi výrazné výrobce plnicích per. Visconti, Pineider a firmu s nejdelším názvem – Leonardo Officina Italia. Ti se sice hlásí k pětačtyřicetileté tradici výroby, do podvědomí světového trhu se ale zapsali relativně nedávno, a to i díky modelu Momento Zero, který si představíme dnes.

Prvním výrazným znakem výrobků z italské oficíny je široká paleta používaných pryskyřic různých barev a vzorů. Mnou recenzovaný model je vyrobený z materiálu nazvaného „Blue Hawaii“. Vyznačuje se krásnou nejednotností a proměnlivostí vzoru, kvalitním leštěním, a navíc na sluníčku odkryje i perleťový nádech. Zkrátka povrch, který nemá šanci svého majitele jen tak omrzet.

Tvar pera je kulatý, ale povrch je vybroušen do podélných širokých plošek. Vršek i spodek pera jsou zakončeny nízkou špičkou. Úchop pera je ze stejného materiálu jako zbytek, mírně prohnutý, vyleštěný a bez drážek. Víčko je šroubovací, ozdobené třemi tenkými ocelovými prstenci u ústí. Tělo pera má pod užší částí se závity širší prstenec, od kterého se průměr zvětšuje, aby se směrem ke konci pera, též ohraničeném ocelovým prstencem, zase zužovalo. Zajímavé je, že spodní koncovka pera je odšroubovávací, což je praktické pro rychlou výměnu v případě poškození tohoto dílu. Na těle pera najdete vyrytý název výrobce a pořadové číslo vyrobeného kusu, ale název modelu nikde. Ne, že by mi to nějak extrémně vadilo, spíš to zmiňuji jako zajímavost.

Druhým znakem per Leonardo je variabilita. Nejen model Momento Zero, ale i jeho větší verzi s přívlastkem „grande“ si lze koupit buď se zlatými nebo ocelovými doplňky a totéž se týká hrotu. Velmi zajímavé je, že se cena těchto verzí vůbec neliší. Recenzovaný kus je variantou první. Velmi mě v tomto případě zaujala spona s malým pohyblivým kolečkem na špici, což je velmi praktické řešení, protože pokud se pero strčí do kapsy, prostě tam „vjede“ jako po másle a nebude rvát okraje látky.

Hrot pera Leonardo je velikosti 6 a po lehké úpravě, o kterou jsem byla požádána kamarádem (a u které se mi pěkně opotila záda, protože je to Leonardo a co když to úplně zvořu!) píše krásně. Mnou recenzovaný kus je šířky B a zde je potřeba upozornit na riziko, se kterým se zákazníci mohou setkat například i u per Kaweco – hroty B a BB mají tendenci trpět na takzvaný dětský zadeček (v angličtině baby bottom), kdy není iridiová kulička na špičce hrotu úplně doladěná a pero při psaní vynechává. Já to spravila pomocí micromesh hadříků, které pořád všude doporučuji horem dolem a nehodlám s tím přestat.

Momento Zero je příjemně široké pero, takže pisatele nebude při delším psaní trápit křeč v prstech. Úchop má šířku 14 mm, zavřené měří 142 mm, bez víčka 129 mm, s nasazeným víčkem 169 mm.

Pera Leonardo byla v mém hledáčku dlouho, takže jsem velmi vděčná za tuto možnost si jedno z nich ozkoušet a rozhodnout se napevno, že si jedno pro sebe také pořídím. Cena není tak brutální (od 150 do 180 euro za model Momento Zero, varianta Grande už je o více než stovku eur dražší) a nabízené barvy jsou nesmírně zajímavé. Pera Leonardo v Česku neseženete, ale v Evropě ano, například u holandských La Couronne du Commte.

Za zapůjčení pera děkuji Peteru Marcinkovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *